You have reached the website

Blog Latte czy Espresso - kawowa wiedza w kapsułkach

Wiosna, kawa i przyroda!

Tegoroczna wiosna bez wątpienia jest jedną z najpiękniejszych w ciągu ostatnich lat. Zieleń wystrzeliła zewsząd błyskawicznie, drzewka owocowe rozkwitły bujnie i na naszych oczach dzieje się takie piękno, że chciałoby się krzyczeć: chwilo trwaj! Czy jest piękniejsze połączenie niż błękit wiosennego nieba i zieleń młodych liści? Zapach świeżo skoszonej trawy?

Wiosna, kawa i przyroda! (Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®)

Jeśli wybieracie się na majówkę w leśną głuszę zachęcamy do zabrania ze sobą kilku książek o przyrodzie. Wsłuchajcie się w szum drzew, bzyczenie pszczół, szmer szemrzącej w strumieniu wody. Jeśli zostajecie w mieście wybierzcie się z książką, kocem i dużym termosem z ulubioną kawą do parku. Świat jest piękny!


Sekretne życie drzew, PETER WOHLLEBEN, Wydawnictwo Otwarte


Książka, o której bez wątpienia można powiedzieć - kultowa. To właśnie Sekretne życie drzew zapoczątkowało w Polsce modę na książki przyrodnicze. I bardzo dobrze!


Skromny niemiecki leśnik, Peter Wohlleben w Reńskich Górach Łupkowych z powodzeniem praktykuje leśnictwo oparte na ekologicznych i ekonomicznych podstawach. Do "jego" lasu nie ma wstępu żaden ciężki sprzęt! Książka jest wynikiem wieloletnich obserwacji drzew i gwarantuję, że po lekturze spojrzycie na nie zupełnie inaczej. Bo w lesie naprawdę dzieją się niesamowite rzeczy! Drzewa porozumiewają się ze sobą, opiekują dziećmi, a nawet z oddaniem pielęgnują starych i chorych sąsiadów. Wohlleben ze swadą snuje swoją opowieść o drzewach i odkrywa przed nami świat, o którego istnieniu nie mieliśmy pojęcia.


Wiosna, kawa i przyroda! Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Piękna, wzruszająca opowieść i obowiązkowa pozycja na półce każdego miłośnika przyrody. Polecamy szczególnie wydanie ilustrowane z pięknymi zdjęciami polskich lasów. Sięgnijcie też koniecznie po inne książki Petera Wohllebena - Nieznane więzi natury oraz Duchowe życie zwierząt. I przygotujcie dużo chusteczek bo niejedna łza spłynie po policzku.


Pszczoły. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecie, Joachim Petterson, Wydawnictwo Literackie


"Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia" - to zdanie przypisywano przez lata Albertowi Einsteinowi. Dziś biolodzy biją na alarm, a organizacje proekologiczne organizują kolejne akcje na rzecz ratowania zmniejszającej się populacji owadów, od których zależy nasze życie i życie naszej planety.


Wiosna, kawa i przyroda! Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Powagę sytuacji pojął Joachim Petterson i z grafika przekwalifikował się na pszczelarza. A dokładniej stał się pszczelarzem po godzinach i dziś pasji tej poświęca każdą wolną chwilę. Jest znawcą zwyczajów pszczół, wie, jak je obłaskawić i jak zapewnić im idealne warunki życia w przydomowym ogrodzie. W tej książce zebrał wszystkie swoje doświadczenia, anegdoty i przemyślenia.


Wiosna, kawa i przyroda! Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Konkretne porady sąsiadują tu z osobistymi opowieściami o zakładaniu pasieki. O swojej pasji Petterson opowiada z przejęciem i prawdziwym zaangażowaniem, które udzielają się czytelnikom.


Teraz czas na Was! Obudźcie się do życia razem z pszczołami. To najsłodsza książka tej wiosny.*


*źródło: Wydawnictwo Literackie


Jak czytać wodę. Wskazówki i znaki ukryte w morzach, jeziorach, rzekach i kałużach, Tristan Gooley, Wydawnictwo Otwarte


Jeśli na wakacje wolisz pojechać na Mazury niż do kurortu z all inclusive, uwielbiasz przemierzać bezdroża z plecakiem, nie wyobrażasz sobie wakacji bez spływu kajakowego to w tej książce jest wszystko, czego potrzebujesz. Gooley pisze o mniejszych i większych zbiornikach wodnych i uczy nas czytać wskazówki jakie daje nam woda, hmm, osobiście ;), ale też za pośrednictwem różnych stworzeń. Wiecie, że pszczoły mogą nam pomóc odnaleźć wodę? Często przelatują kilkaset metrów w linii prostej  do jej źródła. Wystarczy iść ich śladem jak za strzałką wskazującą :) Nasza podróż zacznie się w kuchni. Autor z równą uwagą pochyla się nad wielkim jeziorem co sadzawką czy zwyczajną kałużą. Odsłania fascynujące fakty i świat, o którego istnieniu nie mieliśmy pojęcia.


Wiosna, kawa i przyroda! Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

To idealna pozycja dla miłośników nurtu slow life - uczy pełnej cierpliwości i pokory uważnej obserwacji. W książce znajdziemy przepiękne rysunki, które doskonale wyjaśniają trudniejsze zagadnienia.


Polecamy także inną książkę Tristana Gooleya Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury, w której przedstawia 850 wskazówek pomagających zrozumieć język natury i uczynić wędrówkę wspaniałą przygodą. Wiesz jak zrobić kompas z liścia drzewa? Jak odnaleźć najbliższe miasto za jedynego pomocnika mając nocne niebo? To jedyne książki na świecie, które opowiadają o naturalnej nawigacji!


Teraz przygoda czeka na Was!


O ziołach i zwierzętach, Simona Kossak, Marginesy


Simona Kossak napisała setki artykułów o przyrodzie. Była biologiem, leśnikiem, krakuską z urodzenia i białowieżanką z wyboru. Fascynująca postać, której zasługi dla popularyzacji wiedzy o polskiej przyrodzie są nie do przecenienia. Nikt, tak jak ona, nie potrafi pochylić się nad maleńkim, niepozornym stworzeniem, zachwycić się nim i zarazić pasją do poznawania fascynującego świata.


Wiosna, kawa i przyroda! Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Bohaterami tej książki są rośliny i zwierzęta. I to te najbardziej niepozorne - codziennie mijane w drodze do pracy, te z parku i leśnych ścieżek. Simona Kossak uwrażliwia na piękno, którego na co dzień nie dostrzegamy. Opowiada o niesamowitym życiu zwyczajnych stworzeń. Słyszeliście o tym, że jaskółki dymówki zimują w mule na dnie jezior? Zastanawialiście się kiedyś nad tym czy korniki mają życie seksualne? Wiecie, że istnieją trujące rośliny, które uzdrawiają?


Po lekturze tej książki będziecie jak dziecko zachwycać się każdą napotkaną mrówką, lebiodką czy ropuchą.