You have reached the website

Blog Latte czy Espresso - kawowa wiedza w kapsułkach

Przepis na dobry dzień

Budzik dzwoni po raz piąty, w panice wyskakujesz z łóżka. Biegiem do łazienki, potem poszukiwania koszulki, która jakimś cudem jest uprasowana. O nie, jakaś plama! O rany, jeszcze pies, trzeba wyjść na spacer! Śniadanie? Nie zdążysz, kupisz po drodze precla. Wpadasz do windy i orientujesz się, że masz umalowane jedno oko. Ufff. Spokojnie, to nie musi tak wyglądać. Jaki poranek, taki cały dzień. Co zrobić, aby udany?

Przepis na dobry dzień

Co nagle to po diable

Odrobina zdrowego hedonizmu o poranku jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a wręcz przeciwnie. Nie wyskakuj z łóżka od razu na dźwięk budzika. Przeciągnij się i pomrucz jak kot. Zrób kilka spokojnych, głębokich wdechów i wydechów. Poczuj, że Twój oddech jest jak przyjemna fala orzeźwienia przechodząca przez całe ciało. Jak się dzisiaj miewa Twoje ciało? Wypij powoli szklankę wody, włącz muzykę i pomyśl o jakiejś przyjemności, która Cię dziś czeka.


W zdrowym ciele, zdrowy duch

No dobrze, wszyscy 1 stycznia powtarzamy sobie chórem: w nowym roku będę chodzić codziennie rano na treningi, a potem… wychodzi jak zwykle. A może warto zacząć od małych zmian? Dosłownie kilka minut regularnej, porannej aktywności fizycznej potrafi zdziałać cuda. Pozytywne zmiany dostrzeżesz bardzo szybko. Poćwicz to, co lubisz. Żadna ludzka siła nie zmusi Cię do biegania? Spróbuj jogi, stretchingu lub pilatesu. Wolisz coś bardziej energetycznego? Może zaczniesz dzień od tańca? Albo boksu. Cokolwiek wybierzesz, poranna aktywność sprawi, że Twój mózg będzie dotleniony, wytworzysz pozytywną energię i przestrzeń dla kreatywności. Na najlepsze pomysły wpada się często właśnie podczas ćwiczeń. Last but not least - dzięki ruchowi w naturalny sposób, bez wspomagaczy, poprawisz metabolizm.


Przepis na dobry dzień Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Zimna woda zdrowia doda

Można napisać poematy na temat wyższości wanny nad prysznicem i doktoraty o przewadze prysznica na wanną. Faktem jest, że podczas pracującego tygodnia raczej nie ma czasu na relaksującą kąpiel z pianką. Najlepszy będzie krótki, orzeźwiający, pobudzający prysznic - w świecie idealnym zakończony chłodną wodą. Koniecznie przy tym zaśpiewaj ulubioną piosenkę - w końcu jesteś gwiazdą a ten dzień będzie należał do Ciebie, prawda?


Przepis na dobry dzień Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Gdy Polak głodny to zły

O zaletach płynących z jedzenia śniadań nie trzeba nikogo przekonywać. Wszyscy też wiemy (teoretycznie), że to najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia. Teoria swoje, a poranne wariactwo swoje. Spróbuj śniadanie zaplanować już wieczorem, poprzedniego dnia. To nie musi być wymyślne danie - zjedz to co lubisz, coś, co będzie Twoją małą, poranną przyjemnością. Na co będziesz czekać. Kiedy już małymi krokami wyrobisz w sobie nawyk jedzenia śniadań bardzo szybko dostrzeżesz różnicę i już nigdy nie wybiegniesz z domu z pustym żołądkiem.


Kawa nie musi być wyłącznie czarna

Teraz, kiedy Twój organizm obudził się na dobre, a Ty jesteś po śniadaniu jest idealny moment na poranną kawę. Niezależnie od tego czy wolisz zacząć dzień od Espresso czy aksamitnego Café au Lait zadbaj o to, aby był to moment przyjemności i relaksu. Jeśli używasz ekspresu na kawę w kapsułkach zaparzenie ulubionego napoju zajmie Ci kilka chwil. Wybierać możesz spośród kilkudziesięciu rodzajów aromatycznych, świeżo zmielonych kaw i innych napojów. Więcej o porannych kawach dowiesz się tutaj. Kawa już się parzy, a Ty przygotuj w tym czasie gazetę lub książkę i usiądź wygodnie w fotelu.


Zapytasz skąd wziąć na to wszystko czas? Podstawa to dobre planowanie. Najbardziej zajęci ludzie na świecie znajdują czas na znacznie więcej niż ci, którzy snują się po domu w szlafroku do południa. Podstawa zasada - wiedz czego chcesz i zachowaj złoty środek. Jeśli przez godzinę będziesz się przeciągać w łóżku - pewnie już nie wystarczy czasu na ćwiczenia. O ile dobrze zaplanujesz poszczególne czynności taki poranny rytuał nie zajmie Ci więcej niż 45 minut. Może warto spróbować?


Miłego dnia!