You have reached the website

Blog Latte czy Espresso - kawowa wiedza w kapsułkach

Pisanki i kawa? Naturalnie!

A gdyby tak w tym roku inaczej? Zamiast dekorować sztucznymi barwnikami, postawić na naturalne, ale jednocześnie osiągnąć poziom wyższy niż barwienie jaj łupinkami cebuli? Da się zrobić. Włączcie ekspres, przygotujcie zapas kawy i przedmioty z pozoru nienadające się do dekoracji: szczoteczkę do zębów, mieloną kawę, waciki. Trzeba tylko ruszyć głową!

Pisanki i kawa? Naturalnie!

JAJECZNE KNOW HOW - OD CZEGO ZACZĄĆ


Przygotujcie sobie: kawę, kakao (gorzkie, niesłodzone) i cynamon (najlepiej w całych kawałkach kory). I cebulę, tak, nieśmiertelną cebulę również. Barwienie naturalnymi składnikami ma ten plus, że jajka nigdy nie wyjdą wam za ciemne: jedzenie barwi naturalnie, łagodnie, na ładne, pastelowe kolory. Z barwnikami do jajek trzeba uważać, jeśli chcecie uzyskać jasne kolory - albo kupcie sprawdzone pastelowe barwniki, albo odpuśćcie.


Pisanki i kawa? Naturalnie! Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Do dekoracji, które pokażę wam dalej, potrzebowałam różnych odcieni beżu na jajach. Do barwienia nadają się zarówno wydmuszki, jak i całe jajka ugotowane na twardo lub surowe. Jeśli używacie surowych, musicie do czasu potrzebnego na barwienie dodać czas potrzebny na gotowanie. Jeśli używacie jajek przygotowanych już na twardo, często wystarczy wrzucić je do wrzątku z określoną przyprawą lub produktem i zostawić na 15-20 minut pod przykrywką. 


Ważne! Zawsze dodajcie do barwienia łyżkę octu na szklankę wywaru. Zapachu z octu można się potem łatwo pozbyć za pomocą zimnej wody i szmatki, a kolory chwycą wam mocniej. Moja mama zawsze dodatkowo polerowała potem jajka olejem - ja tego nie robię, bo na tłustych jajkach nie utrzymałaby się dekoracja. Potrzebujemy matowych jaj.


Pisanki i kawa? Naturalnie! Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

BĘDĄ WAM POTRZEBNE

- farby plakatowe lub akrylowe

- stara szczoteczka do zębów

- dwa różnej wielkości pędzle

- pęseta

- patyczki kosmetyczne

- wykałaczki

- kawa

- cebula biała lub czerwona

- cynamon, najlepiej niezmielony

- kakao, gorzkie

- woda

- ocet spirytusowy

- dużo ręczników papierowych

- gumki recepturki lub sznurek, który nie zsunie się z jaja, kiedy je nim okręcicie

- półpłynny lub żelowy klej, najlepiej taki, który można wyciskać cienkim strumieniem


NATURALNE BARWNIKI


KAWA. Do garnka wlewamy 5 zaparzonych Espresso - mocnych, najmocniejszych, takich czarnych szatanów. Można też wsypać 4 łyżki mielonej kawy. Dolewamy 2 szklanki wody i 2,5 łyżki octu. Wkładamy jajka. Doprowadzamy do zagotowania. Zmniejszamy ogień. Pozwalamy pyrkać jajkom aż do uzyskania pożądanego przez nas koloru. Ale uwaga! Jeśli gotujecie surowe jajka, nie możecie trzymać ich w barwieniu w nieskończoność. Max 20 minut wystarczy, inaczej będą potem niezjadliwe. 


KAKAO. Instrukcja jak wyżej, proporcje: 4 filiżanki Café au Lait lub 4 łyżki mielonej kawy, 2 łyżki mleka i 4 łyżki gorzkiego kakao. Nie można użyć ani słodkiego, ani instant, ani tym bardziej czekolady (przyklei się lepką warstwą do jajka). Nie zapomnijcie o occie.


Pisanki i kawa? Naturalnie! Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

CYNAMON. Instrukcja jak wyżej, proporcje: 4 filiżanki Espresso lub 4 łyżki mielonej kawy i 3 kawałki kory cynamonu. Można dodać go więcej. Ważne, żeby był świeży, tzn. nie taki, który nam został ze świąt grudniowych jako dekoracja. Sami rozumiecie. I koniecznie dodajcie ocet!


CEBULA. I mamy naszą niezniszczalną bohaterkę. Instrukcja jak wyżej, proporcje: 4 filiżanki Espresso lub 4 łyżki mielonej kawy i łupiny z 4 cebul- czerwone zabarwią intensywniej na czerwono, białe na beż lub brąz (w zależności od czasu gotowania). I ocet oczywiście! 2,5 łyżki do wody.


Mamy już wybarwione jaja, bierzemy się za dekorację!


Pisanki i kawa? Naturalnie! Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

NAKRAPIANKI


Wybierz kolor farbki: czarna i kawa najładniej wychodzi na białych, biała na ciemnych jajach. Nabierz trochę farby, rozrzedź ją wodą tak, aby była półpłynna. Będziesz nią pstrykać na pisanki. Nakrapianki kawą: zaparz mocne małe Espresso - kawa musi być możliwie jak najbardziej gęsta, nierozrzedzona w nadmiarze mlekiem ani wodą. Zamaczaj szczoteczkę w kawie lub farbkach i przesuwając kciukiem po włoskach szczoteczki, pryskaj farbką/kawą na pisankę. Jajko pokryje się mniejszymi i większymi ciapkami. Jeśli chcesz uzyskać efekt jaj przepiórczego, użyj kilku kolorów: brązowych i czarnego.


RECEPTURKI


Przed barwieniem owiń jaja kilkoma gumkami recepturkami. Włóż do barwienia i ugotuj normalnie, kilka minut w określonych barwniku z dodatkiem octu. Wyciągnij, ostudź. Ostrożnie zdejmij recepturki. Powstanie jajko z jaśniejszymi paseczkami. 


Pisanki i kawa? Naturalnie! Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

MIELONA KAWA


Najpierw użyj kleju. Zadziała jak lukier na pierniczkach - tam, gdzie ma być wzorek z kawy, pomaluj klejem. Najlepszy będzie taki klej, który jest wyciskany i ma konsystencję żelu albo kremu. Kleje w sztyfcie się nie nadają. Wymaluj wzorek za pomocą kleju. Mogą być litery, drobne wzory albo szlaczki plączące się przez całą pisankę. Obsypcie tak wyklejone jajo mieloną kawą. Zdmuchnijcie nadmiar kawy, nierówności poprawcie wykałaczką lub pęsetą.


BAZIE


Na jajach zabarwionych kawą odciskaj ciapki z białej farby plakatowej lub akrylowej za pomocą patyczków kosmetycznych. Odciśnij trochę więcej farby - tak, aby móc potem przejechać po niej na środku z góry na dół wykałaczką - to będzie baziowa łodyżka. Domaluj cienkim pędzlem małe czarne zakończenia bazi. Voila! Proste, prawda?


Powodzenia!

Polecane artykuły