You have reached the website

Zapach kawy zachęca do pracy

Zapach kawy zachęca do pracy

Czy w kawiarni, czy w domowym zaciszu wystarczy zaledwie powąchać kawę, a jej aromat pobudzi nas do pracy. Serio, serio. Tak twierdzą naukowcy.

Musisz zacząć nowy projekt - może filiżanka kawy? Trzeba zacząć pisać nowy tekst i kursor wyczekująco miga na ekranie? - nic tak nie ukoi poczucia obowiązku jak kubek kawy. Co więcej - są badania, które pokazują, że najlepiej pracuje się w kawiarniach. Wystarczy zresztą zajrzeć w ciągu dnia do jednej z modnych kawowych sieciówek, by zobaczyć ludzi, którzy swoje biuro przenieśli do kawiarnianego stolika.

Na pierwszym miejscu uplasowali się dziennikarze, potem policjanci i nauczyciele. W pierwszej dziesiątce są też informatycy, pracownicy biurowi, ale i… hydraulicy.


Zapach kawy zachęca do pracy Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Oczywiście, na picie kawy możemy się uwarunkować. Jak w słynnym eksperymencie z psami Pawłowa, które jadły dopiero, gdy usłyszały odpowiedni dźwięk, a potem już na samo jego brzmienie produkowały więcej soków żołądkowych. Jeśli przed rozpoczęciem pracy zawsze robimy sobie kawę, nasz mózg połączy te dwa bodźce i będzie oczekiwał, że wystąpią razem. Bez kawy nie będzie umiał się skoncentrować nie ze względu na jej właściwości, ale ze względu na siłę przyzwyczajenia. Inna sprawa, że właściwości kawy także sprzyjają pracowitości.


Zapach kawy zachęca do pracy Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Okazuje się, że już sam zapach kawy ma zdolność włączania w naszym mózgu kilkunastu genów, które produkują odpowiednie białka. Zaś te białka wpływają na obniżenie poziomu stresu i pełnią funkcję przeciwutleniaczy - zwalczają wolne rodniki tlenowe, które mają zły wpływ na nasz organizm. Wystarczy więc zwykły niuch kawy (znacie te przyjemne ciarki na plecach, które wywołuje zapach kawy? To obiecuje prawdziwą przyjemność…), by pracować lepiej.


Zapach kawy zachęca do pracy Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

To może być odpowiedzią na popularność kawiarni jako biur - ale tak samo kawa będzie działać w zaciszu domowego biura. Otoczenie innymi pracującymi ludźmi ma jeszcze jedną cechę - pracowitość jest zaraźliwa. Może więc warto postarać się o domowy o co-working? Pięknie pachnący kawą? To naprawdę działa!