You have reached the website

Kawa kręci światem

Kawa kręci światem

Jeśli mówi się, że to ropa naftowa decyduje o światowej gospodarce, polityce, to kawa depcze jej po piętach.

Legenda mówi, że za kawę powinniśmy być wdzięczni… kozom. Pewien muzułmański mnich podczas podróży po Afryce napotkał stado wyjątkowo raźnych kóz i chcąc sprawdzić, co wprawiło je w tak wyśmienity nastrój, spróbował ziaren pewnego drzewa, którym się żywiły. Nie wiadomo, czy tkwi w tym ziarno prawdy, ale historycy twierdzą, że kawę odkryto w I w. tysiącleciu p.n.e. w Etiopii. Nie uprawiano jej, ale zbierano z dziko rosnących kawowców.


Kawa kręci światem Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Do Polski kawa dotarła po bitwie pod Wiedniem, w XVII wieku - wtedy, choć pokonaliśmy Turków, nauczyliśmy się od nich spożywać ten napój.

Dziś kawa należy do najpopularniejszych napojów na świecie. Rocznie mieszkańcy Ziemi wypijają ponad 400 miliardów filiżanek. Uprawiana jest w Ameryce Łacińskiej, przede wszystkim w Brazylii, wschodniej Afryce (Burundi) czy w Wietnamie. Hoduje się dwa główne typy kawy: arabicę i robustę. Każdy z nich wymaga nico innych warunków klimatycznych - arabica rośnie na wyżynach, robusta udaje się na nizinach.

 

Kawa kręci światem Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®
Jest drugim, po ropie naftowej, towarem handlowym świata. Największe ilości kawy importują Niemcy i USA. Praca przy uprawie kawowców daje pracę 125 mln ludzi na całym globie, dla niektórych krajów to podstawa gospodarki, np. w afrykańskim Burundi eksport kawy daje 60 proc. przychodów pochodzących z całego eksportu kraju. Dla wielu ludzi to podstawa utrzymania: jej wytwarzaniem w skali globalnej zajmuje się 25 milionów drobnych producentów.


Kawa kręci światem Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Trudno się więc dziwić, że światowa gospodarka chciałaby mieć wpływ na ceny kawy. W 1962 spróbowano nawet regulować jej ceny tworząc International Coffee Agreement, organizację zrzeszającą największych eksporterów oraz importerów kawy na świecie. Z porozumienia wyłamała się jednak Brazylia i ceny kawy zostały uwolnione. Choć przez to nieco spadły, w dalszym ciągu kawa jest raczej towarem luksusowym. Mimo że stała się taka popularna, wciąż jej aromat i smak niesie ze sobą powiew egzotyki, ciepła i dalekich podróży.