You have reached the website

Cappuccino idealne czyli dolce far niente

Cappuccino idealne czyli dolce far niente

Cappuccino, niezmiennie od lat, należy do ulubionych kaw Polaków. To dla nas pierwszy wybór jeśli chodzi o kawy mleczne. Jak powstało cappuccino? Co wspólnego z kawą mają zakonnicy? Skąd pochodzi jego nazwa? Co do niego podać? Jego historia jest arcyciekawa i pojawia się w niej… wątek polski.

Cappuccino jest bez wątpienia, obok Koloseum, krzywej wieży w Pizie i pizzy, symbolem Włoch. Swoją nazwę zawdzięcza zakonowi kapucynów, a dokładniej… kolorowi ich habitów. W XVII-wiecznych Włoszech określenie orzechowej barwy jako „kapucyńska” było bardzo popularne i pasowało jak ulał do tego rodzaju kawy. Pasowało tak dobrze, że w końcu stało się oficjalną nazwą modnego napoju. Co ciekawe, pierwotnie cappuccino wyglądało nieco inaczej niż znane nam współcześnie, które jest znacznie jaśniejsze od tego pijanego przed wiekami. Kapucyni z cappuccino mają jednak znacznie więcej wspólnego niż tylko kolor. W 1683 r. brat Marek z Aviano, został oddelegowany przez papieża z misją dyplomatyczną do Wiednia. Oczywiście trafił w sam środek wojennej zawieruchy i, naturalnie, spotkał tam wielu naszych rodaków. Po wygranej bitwie pod Wiedniem, polski oficer Jerzy Kulczycki, jako zapłatę otrzymał worki z kawą pozostawione przez Turków.


Cappuccino idealne czyli dolce far niente Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Zaparzył kawę i… srogo się rozczarował bo była gorzka i kompletnie mu nie smakowała. Wówczas z pomocą przyszedł Marek z Aviano, który wpadł na pomysł aby do napoju dolać mleka. Takie są korzenie powstania mocnego kawowego naparu z obowiązkową kremową pianką, który znamy dziś jako cappuccino.


Jeśli chcesz wypić cappuccino jak prawdziwy Włoch to koniecznie w towarzystwie drożdżowego rogalika. Dlaczego nie tiramisu albo tosta z konfiturą? Tradycja cappuccino z rogalikiem swymi korzeniamim również sięga wojny z Turkami. Wiedeńskim piekarzom przypisywane są wielkie zasługi - według legendy to właśnie oni podnieśli larum gdy do miasta próbowały się dostać tureckie oddziały. Jak wiemy, z pomocą wojsk polskich pod wodzą króla Jana III Sobieskiego atak został odparty. Ci sami piekarze, którzy wzniecili alarm, po wygranej bitwie, upiekli drożdżowe ciastka, których kształt przypominał turecki półksiężyc. I tak, od wieków, kremowa kawa i chrupiący rogalik tworzą duet idealny.


Cappuccino idealne czyli dolce far niente Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Jak przygotować prawdziwe cappuccino? Musimy pamiętać o kilku zasadach. Bazą jest oczywiście mocne, esencjonalne espresso, przyrządzone na bazie świeżo zmielonej, wysokiej jakości kawy. Następnie należy spienić 100 ml mleka. I tutaj uważajmy na kilka pułapek. Prawidłowo spienione mleko powinno mieć konsystencję jogurtu, nie ubijamy go na sztywną pianę! Stworzenie pianki idealnej wymaga odrobiny wiedzy i nieco doświadczenia, więcej na ten temat przeczytacie tutaj. Dobrze spienione mleko ma za zadanie podkreślenie aromatów i nut smakowych kawy, ale nie ich stłumienie. Ma nieco złagodzić smak espresso, a nie zmienić napój w mleko z dodatkiem kawy. Próbujcie i testujcie! Praktyka czyni mistrza.


Cappuccino idealne czyli dolce far niente Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Myślisz, że nie masz czasu ani doświadczenia aby takie idealne cappuccino przygotować we własnej kuchni? Spokojna głowa! Mamy rozwiązanie, które sprawi, że w zaciszu własnego salonu będziesz cieszyć się kawą jak z prawdziwej, włoskiej kawiarni. I wcale nie musisz być baristą. Wypróbuj NESCAFÉ® Dolce Gusto® Cappuccino lub nowe Cappuccino Intenso, intensywną, pełną aromatów kawę z gęstą, mleczną pianką. W hermetycznie zamkniętej kapsułce znajdziesz świeżo zmielone ziarna kawy pochodzące z Brazylii, Etiopii i Wietnamu. Aby wydobyć z nich wszystko to, co najlepsze zastosowano technikę ciemnego palenia. Wystarczy, że włożysz kapsułkę do ekspresu, aby już po kilku chwilach wyobrazić sobie, że siedzisz z filiżanką w dłoni w jednej z rzymskich uliczek.

 

Cappuccino idealne czyli dolce far niente Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

A w upalne dni polecamy kawę do zadań specjalnych, która jednocześnie pobudzi Cię do życia i ochłodzi - NESCAFÉ® Dolce Gusto® Ice Cappuccino.


Odkrywaj nowe smaki i pamiętaj, że kawa nie musi być wyłącznie czarna!