You have reached the website

Kawa w krainie herbaty

Blog Latte czy Espresso - kawowa wiedza w kapsułkach

Kawa w krainie herbaty

Japonia zajmuje 43. miejsce w rankingu konsumpcji kawy per capita – Polska jest 20 pozycji wyżej. Jednak specyfika tego azjatyckiego kraju spowodowała, że kultura picia kawy jest tam inna, niż gdziekolwiek na świecie.

Kawa w krainie herbaty

W porównaniu z krajami o długiej kawowej tradycji jak choćby Włochy, Japonia ma nieco do nadrobienia.


Kawa w krainie herbaty Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Herbata kontra kawa


Japonia kojarzy się zdecydowanie bardziej z zieloną herbatą. Nasze uniwersalne „może wyskoczymy razem na kawę” w Japonii ma odpowiednik „ocha demo shimasenka?” „Nie wybralibyśmy się na herbatę?”. Nawet słowo koohii, oznaczające kawę, jest kalką z angielskiego i nie posiada zapisu w systemie znaków kanji. Jest tak, gdyż kawa pojawiła się w Japonii stosunkowo późno. Mimo to zadomowiła się także tam.


Kawa w krainie herbaty Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Od kiedy

Kawa dotarła do Japonii w XIX wieku dzięki Holendrom, którzy jako jedyni mieli zezwolenie od sioguna, by przypływać statkami handlowymi na wyspę Dejima. Stała się jednak popularna, gdy siogunat został obalony, a Japonia zachłysnęła się nowościami z Zachodu. Dotychczas miejscami spotkań, zabaw i plotkowania były umeblowane w tradycyjnie japońskim stylu herbaciarnie chaya. Pod koniec XIX wieku, w okresie Meiji, popularne stały się kawiarnie serwujące kawę i czarną herbatę, umeblowane w stylu zachodnim, z wysokimi krzesłami i stołami, przy których moga (skrót od modan gaaru, modern girl) i mobo (modern boy) palili papierosy i czytali gazety.


Kawiarniany boom

Gdzie współczesny Japończyk pije kawę? W domach dalej króluje herbata, za to pojawiło się wiele rodzajów kawiarni. Te sieciowe cieszą się niesłabnącą popularnością i są pełne amatorów kawy o każdej porze. Dla salarymanów, pracowników na etacie spędzających większość doby w pracy lub na dojazdach liczy się, by mogli szybko złapać kawę i popędzić do biura. Dlatego kawiarnie wokół stacji metra oferują gorące i mrożone kawy (idealne na upalne, japońskie lato) oraz kanapki i ciasta. Przeciętna wizyta Japończyka w kawiarni trwa zaledwie pół godziny.


Kawa w krainie herbaty Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Kawę można kupić w konbini, japońskich sklepach „convenience”, łączących asortyment sklepu wielobranżowego z usługami jak ksero i dużym wyborem gotowych dań na wynos. Dzięki temu wszędzie można dostać parzoną na miejscu kawę – gorącą, frappe i latte. To opcja preferowana przez studentów, a także turystów starających się oszczędzać.


Mniej zapracowani wybierają się do małych kawiarni albo sieci, by posiedzieć dłużej. Kawiarnie nienależące do sieci są bardzo różnorodne. Prowadzone przez jedną rodzinę lokale oferują nieduże menu i spokojną atmosferę. Natomiast rozwijające się nowe miejsca starają się przyciągnąć klientów pomysłami na nietypowe desery, 3D coffee art, wystrojem czy pomysłem na całą kawiarnię.


Kawa w krainie herbaty Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Tylko w Japonii?

Japonia pokochała trend tworzenia kawiarni tematycznych i stąd moda na nie rozprzestrzeniła się na cały świat. Kto nie chciałby wypić kawy bawiąc się z kotem w neko cafe – kociej kawiarni? Spokojnie, dla fanów innych zwierząt powstały kawiarnie z królikami, psami, papugami, sowami a nawet wężami. Takie lokale muszą spełnić szereg wymagań, aby nie było wątpliwości, że zwierzęta mają zapewnione odpowiednie warunki i nie są zestresowane.


Niektóre kawiarnie wybierają temat i wokół niego budują cały pomysł na kawiarnię. Zarówno wystrój, jak i dania, napoje i kostiumy obsługi nawiązują do wybranego tematu. Duchy, Alicja w Krainie Czarów, kawiarnia Scince Fiction pełna robotów, kawiarnie, w których kelnerki są przebrane za pokojówki – to tylko niektóre z pomysłów, jakie już powstały. Dla fanów anime powstało też wiele kawiarni w całości poświęconych kultowym seriom, łącznie z modelami wielkich robotów stojącymi przed wejściem i wizerunkami bohaterów rysowanymi na kawie.