You have reached the website
Zmień hasło
You have a subscription product in your cart. In order to add this type of product, you can clear current cart or add the new product to the subscription.
Kawa kręci światem
Kawa kręci światem
Jeśli mówi się, że to ropa naftowa decyduje o światowej gospodarce, polityce, to kawa depcze jej po piętach.

Legenda mówi, że za kawę powinniśmy być wdzięczni… kozom. Pewien muzułmański mnich podczas podróży po Afryce napotkał stado wyjątkowo raźnych kóz i chcąc sprawdzić, co wprawiło je w tak wyśmienity nastrój, spróbował ziaren pewnego drzewa, którym się żywiły. Nie wiadomo, czy tkwi w tym ziarno prawdy, ale historycy twierdzą, że kawę odkryto w I w. tysiącleciu p.n.e. w Etiopii. Nie uprawiano jej, ale zbierano z dziko rosnących kawowców.

Do Polski kawa dotarła po bitwie pod Wiedniem, w XVII wieku - wtedy, choć pokonaliśmy Turków, nauczyliśmy się od nich spożywać ten napój.
Dziś kawa należy do najpopularniejszych napojów na świecie. Rocznie mieszkańcy Ziemi wypijają ponad 400 miliardów filiżanek. Uprawiana jest w Ameryce Łacińskiej, przede wszystkim w Brazylii, wschodniej Afryce (Burundi) czy w Wietnamie. Hoduje się dwa główne typy kawy: arabicę i robustę. Każdy z nich wymaga nico innych warunków klimatycznych - arabica rośnie na wyżynach, robusta udaje się na nizinach.
Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®
Jest drugim, po ropie naftowej, towarem handlowym świata. Największe ilości kawy importują Niemcy i USA. Praca przy uprawie kawowców daje pracę 125 mln ludzi na całym globie, dla niektórych krajów to podstawa gospodarki, np. w afrykańskim Burundi eksport kawy daje 60 proc. przychodów pochodzących z całego eksportu kraju. Dla wielu ludzi to podstawa utrzymania: jej wytwarzaniem w skali globalnej zajmuje się 25 milionów drobnych producentów.

Trudno się więc dziwić, że światowa gospodarka chciałaby mieć wpływ na ceny kawy. W 1962 spróbowano nawet regulować jej ceny tworząc International Coffee Agreement, organizację zrzeszającą największych eksporterów oraz importerów kawy na świecie. Z porozumienia wyłamała się jednak Brazylia i ceny kawy zostały uwolnione. Choć przez to nieco spadły, w dalszym ciągu kawa jest raczej towarem luksusowym. Mimo że stała się taka popularna, wciąż jej aromat i smak niesie ze sobą powiew egzotyki, ciepła i dalekich podróży.