You have reached the website

Kawa, gry, słońce i przyjaciele

Blog Latte czy Espresso - kawowa wiedza w kapsułkach

Kawa, gry, słońce i przyjaciele

Sezon na wypady za miasto, pikniki i grille z przyjaciółmi w pełni! Nieważne czy spędzacie czas na działce, leśnej polanie za miastem czy plaży - gwarancją dobrej zabawy jest wyśmienite towarzystwo. Nieważne gdzie - ważne z kim! Spakuj koc, termos z ulubioną kawą NESCAFÉ® Dolce Gusto®, zgarnij przyjaciół, ciesz się słońcem i spędzanym wspólnie czasem. A co robić kiedy pogoda spłata figla i trzeba będzie schronić się przed deszczem? Po pierwsze, nie jesteśmy z cukru i odrobina majowego deszczu nam nie zaszkodzi. Po drugie, można zagrać w gry i pękać ze śmiechu.

Kawa, gry, słońce i przyjaciele
Kawa, gry, słońce i przyjaciele Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Przedstawiamy kilka naszych propozycji. Każda z gier została przez nas przetestowana i niektórzy wciąż jeszcze mają zakwasy ze śmiechu.


Dobble

Dobble


Malutka gra, która zmieści się wszędzie i rozkręci każdą imprezę. W solidnym, metalowym pudełku znajdziesz okrągłe karty z różnymi obrazkami - pająki, młotki, nożyce, dinozaury, kostki lodu, znak stopu, okulary i wiele innych symboli. W Dobble możesz zagrać na kilka różnych sposobów, ale najpopularniejszy z nich polega na tym, że wszystkim graczom rozdaje się karty po równo pozostawiając jedną odkrytą na środku. Na znak prowadzącego gracze odkrywają swoją kartę i próbują odszukać obrazek wspólny dla niej i tej leżącej na stole. No i zaczyna się walka o ogień :) Kiedy odkryjesz wspólny symbol musisz wypowiedzieć go na głos - w wersji cywilizowanej bo zazwyczaj kończy się tak, że wszyscy krzyczą. Brzmi prosto? Pozornie tak, ale dołóż do tego presję czasu. Dobble to gra, która łączy pokolenia - można się bawić już z dziećmi 6+. Tutaj małe ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem: jeśli grasz z dzieciakami to lepiej od początku zdawać sobie sprawę z przegranej pozycji. Nie wiem o co chodzi, ale podejrzewam, że te małe bestie przechodzą jakieś szkolenie w przedszkolu bo są w Dobble niezrównane. Nawet nie próbuj grać twardziela i „dać dzieciom fory” bo bardzo szybko zostaniesz upokorzony.


Dixit

Gra, która rozwija wyobraźnię i kreatywne myślenie. Jest jednym z hitów imprezowych, ale jej korzenie są całkiem poważne. Została stworzona przez francuskiego lekarza Jean Louis Roubira pracującego w szpitalu z młodzieżą mającą trudności emocjonalne i komunikacyjne. Okazało się, że gra wykazuje niezwykłe właściwości terapeutyczne, a pacjenci już po kilku rozgrywkach w Dixit znacznie lepiej formułują wypowiedzi i poprawiają się ich relacje z innymi osobami. Dixit często jest wykorzystywany na szkoleniach czy w sytuacjach gdy potrzebna jest kreatywna burza mózgów. Dlaczego?


Gracze otrzymują po 6 kart. W każdej rundzie jeden z uczestników zostaje bajarzem. Wybiera on jeden z obrazków i wymyśla do niego skojarzenie. Może to być jedno słowo, zdanie, cytat, pojedynczy dźwięk, a nawet… piosenka. Pozostali gracze wybierają ze swoich kart jedną, która ich zdaniem najlepiej pasuje do skojarzenia bajarza. Prowadzący zgarnia wszystkie karty, tasuje łącznie ze swoją i układa je odkryte na stole. Następnie gracze w tajemnicy głosują na obrazek, który ich zdaniem jest skojarzeniem bajarza. Trzeba być sprytnym, przebiegłym i mylić tropy przeciwnika jak Harrison Ford w „Ściganym”. Skojarzenie bajarza nie może być zbyt oczywiste bo gdy wszyscy je zgadną - z punktów nici. Doskonała, inteligentna, rozwijająca gra.


Jungle Speed

Szybka gra, w której liczy się refleks, zręczność i sokoli wzrok. To jedna z tych gier, których zasady najlepiej poznaje się „w praniu”. Mamy więc 80 kart i drewniany totem, który ustawiamy na środku stołu, koca, czy czegoś na czym siedzicie :) Rozdajemy karty - graczy może być nieograniczona ilość. Im więcej, tym śmieszniej. Wykładamy swoje karty - jeśli pojawią się dwie z takimi samymi kształtami gracze zaczynają walczyć o totem. I tutaj może się zdarzyć wszystko. Walka jest bezlitosna i trochę trzeba uważać bo okazuje się, że w pozornie łagodnych członkach rodziny drzemią bestie.

Wygrywa ten, kto najszybciej pozbędzie się kart.


7 cudów świata

Gra, w której przez pół godziny przeżyjesz trzy wieki, a Twoim zadaniem będzie zbudowanie potęgi jednego z siedmiu wielkich miast starożytności. Aby wygrać musisz umiejętnie wykorzystywać ruchy przeciwnika, nawiązywać kontakty handlowe i wchodzić w różnego rodzaju interakcje z innymi graczami. Wszyscy grają jednocześnie ciągnąc karty i nikt nie musi czekać na swoją kolejkę dzięki temu zabawa jest dynamiczna, a cała rozgrywka trwa zaledwie 30 minut. Co ciekawe, choć jest to gra oparta na interakcjach nie ma tu miejsca na negatywne emocje. Wszystko opiera się na tworzeniu, a nie destrukcji - nikt nikomu nie zniszczy mozolnie budowanego imperium. Gra wymagająca logicznego myślenia, a przy tym szybka, przyjazna i przyjemna.


Dobrej zabawy!