You have reached the website

Duet idealny

Blog Latte czy Espresso - kawowa wiedza w kapsułkach

Duet idealny

Kawa pobudza, inspiruje do działania i twórczej pracy. Od zawsze była muzą dla artystów, malarzy, pisarzy i poetów. Nic zatem dziwnego, że jest także bohaterką wielu piosenek. Kawa i muzyka to duet idealny!

Duet idealny

Zaparz więc Black Coffee, potem One More Cup of Coffee, a może jeszcze Another Cup of Coffee i posłuchaj kawowej playlisty.


Oto kilka piosenek, które na niej znajdziesz.


Duet idealny Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Black Coffee

Skomponowana przez Sonny’ego Burke’a i Paula Francisa Webstera piosenka opowiada smutną, uniwersalną historię miłości i tęsknoty za ukochanym człowiekiem - oczekiwania odmierzanego filiżankami wypitej kawy.

Piosenka doczekała się wielu gwiazdorskich interpretacji - Sarah Vaughan, Raya Charlesa, Sinead O’Connor, Marianne Faithfull i wielu innych, ale chyba najbardziej znana jest ta w wykonaniu Elli Fitzgerald. Wyśpiewana spokojnie, prosto, zwyczajnie, bez zbędnego efekciarstwa - była to ukochana piosenka Wisławy Szymborskiej (która zresztą wybrzmiała na jej pogrzebie w 2012 roku).


Duet idealny Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Another Cup of Coffee

Jeden z największych przebojów grupy Mike and the Mechanics założonej w 1985 r. przez Mike'a Rutheforda, byłego gitarzystę i basistę zespołu Genesis. Piosenka opowiada historię jakich wiele - o smutnym, nieszczęśliwym związku dwojga ludzi, którzy potrafią się już tylko nawzajem unieszczęśliwiać. Ona zawsze robiła wszystko aby go zadowolić, podczas gdy on zawsze wiedział że pewnego dnia powie jej „żegnaj”. Kolejne filiżanki kawy, które odmierzają jej upływające dni są jak pytania o to co zrobiła ze swoim życiem. Jak to się stało, że będąc w związku jest jednocześnie tak bardzo samotna?

Ostatnie wersy dają jednak pozytywnego kopa, jak budzące do życia espresso:

Nie patrz za siebie

Nie poddawaj się

Nalej sobie nową filiżankę kawy


Duet idealny Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

One More Cup of Coffee (Valley Below)

Utwór skomponowany i nagrany przez Boba Dylana w 1975 r. doczekał się interpretacji wielu innych artystów. Swoją drogą piosenki laureata literackiej Nagrody Nobla są jednymi z najczęściej reinterpretowanych i prawdopodobnie nawet jeśli nie znacie twórczości Dylana to wielokrotnie nuciliście jego piosenki - Like A Rolling Stones The Rolling Stones, Knockin' on Heaven’s Door Guns N' Roses, Make You Feel My Love Adele, I'll be your baby tonight UB40, a to tylko kilka przykładów. Jego protest songi trafiając prosto w serca realnie zmieniają świat, a smutne piosenki o miłości pokazują jak bardzo ludzkie historie choć jednostkowe są do siebie podobne. One More Cup of Coffee to duszna ballada o samotności w związku. Historia dojrzewania do odejścia. Zakochany mężczyzna wyśpiewuje swoje nieodwzajemnione uczucie - kobieta, którą kocha, choć leży obok niego na poduszce jest gdzie indziej. Cóż więc mu pozostaje?

Jeden kubek kawy na drogę

Jeden kubek kawy zanim odejdę