You have reached the website

Cappuccino idealne czyli dolce far niente

Blog Latte czy Espresso - kawowa wiedza w kapsułkach

Cappuccino idealne czyli dolce far niente

Cappuccino, niezmiennie od lat, należy do ulubionych kaw Polaków. To dla nas pierwszy wybór jeśli chodzi o kawy mleczne. Jak powstało cappuccino? Co wspólnego z kawą mają zakonnicy? Skąd pochodzi jego nazwa? Co do niego podać? Jego historia jest arcyciekawa i pojawia się w niej… wątek polski.

Cappuccino idealne czyli dolce far niente

Cappuccino jest bez wątpienia, obok Koloseum, krzywej wieży w Pizie i pizzy, symbolem Włoch. Swoją nazwę zawdzięcza zakonowi kapucynów, a dokładniej… kolorowi ich habitów. W XVII-wiecznych Włoszech określenie orzechowej barwy jako „kapucyńska” było bardzo popularne i pasowało jak ulał do tego rodzaju kawy. Pasowało tak dobrze, że w końcu stało się oficjalną nazwą modnego napoju. Co ciekawe, pierwotnie cappuccino wyglądało nieco inaczej niż znane nam współcześnie, które jest znacznie jaśniejsze od tego pijanego przed wiekami. Kapucyni z cappuccino mają jednak znacznie więcej wspólnego niż tylko kolor. W 1683 r. brat Marek z Aviano, został oddelegowany przez papieża z misją dyplomatyczną do Wiednia. Oczywiście trafił w sam środek wojennej zawieruchy i, naturalnie, spotkał tam wielu naszych rodaków. Po wygranej bitwie pod Wiedniem, polski oficer Jerzy Kulczycki, jako zapłatę otrzymał worki z kawą pozostawione przez Turków.


Cappuccino idealne czyli dolce far niente Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Zaparzył kawę i… srogo się rozczarował bo była gorzka i kompletnie mu nie smakowała. Wówczas z pomocą przyszedł Marek z Aviano, który wpadł na pomysł aby do napoju dolać mleka. Takie są korzenie powstania mocnego kawowego naparu z obowiązkową kremową pianką, który znamy dziś jako cappuccino.


Jeśli chcesz wypić cappuccino jak prawdziwy Włoch to koniecznie w towarzystwie drożdżowego rogalika. Dlaczego nie tiramisu albo tosta z konfiturą? Tradycja cappuccino z rogalikiem swymi korzeniamim również sięga wojny z Turkami. Wiedeńskim piekarzom przypisywane są wielkie zasługi - według legendy to właśnie oni podnieśli larum gdy do miasta próbowały się dostać tureckie oddziały. Jak wiemy, z pomocą wojsk polskich pod wodzą króla Jana III Sobieskiego atak został odparty. Ci sami piekarze, którzy wzniecili alarm, po wygranej bitwie, upiekli drożdżowe ciastka, których kształt przypominał turecki półksiężyc. I tak, od wieków, kremowa kawa i chrupiący rogalik tworzą duet idealny.


Cappuccino idealne czyli dolce far niente Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Jak przygotować prawdziwe cappuccino? Musimy pamiętać o kilku zasadach. Bazą jest oczywiście mocne, esencjonalne espresso, przyrządzone na bazie świeżo zmielonej, wysokiej jakości kawy. Następnie należy spienić 100 ml mleka. I tutaj uważajmy na kilka pułapek. Prawidłowo spienione mleko powinno mieć konsystencję jogurtu, nie ubijamy go na sztywną pianę! Stworzenie pianki idealnej wymaga odrobiny wiedzy i nieco doświadczenia, więcej na ten temat przeczytacie tutaj. Dobrze spienione mleko ma za zadanie podkreślenie aromatów i nut smakowych kawy, ale nie ich stłumienie. Ma nieco złagodzić smak espresso, a nie zmienić napój w mleko z dodatkiem kawy. Próbujcie i testujcie! Praktyka czyni mistrza.


Cappuccino idealne czyli dolce far niente Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Myślisz, że nie masz czasu ani doświadczenia aby takie idealne cappuccino przygotować we własnej kuchni? Spokojna głowa! Mamy rozwiązanie, które sprawi, że w zaciszu własnego salonu będziesz cieszyć się kawą jak z prawdziwej, włoskiej kawiarni. I wcale nie musisz być baristą. Wypróbuj NESCAFÉ® Dolce Gusto® Cappuccino lub nowe Cappuccino Intenso, intensywną, pełną aromatów kawę z gęstą, mleczną pianką. W hermetycznie zamkniętej kapsułce znajdziesz świeżo zmielone ziarna kawy pochodzące z Brazylii, Etiopii i Wietnamu. Aby wydobyć z nich wszystko to, co najlepsze zastosowano technikę ciemnego palenia. Wystarczy, że włożysz kapsułkę do ekspresu, aby już po kilku chwilach wyobrazić sobie, że siedzisz z filiżanką w dłoni w jednej z rzymskich uliczek.

 

Cappuccino idealne czyli dolce far niente Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

A w upalne dni polecamy kawę do zadań specjalnych, która jednocześnie pobudzi Cię do życia i ochłodzi - NESCAFÉ® Dolce Gusto® Ice Cappuccino.


Odkrywaj nowe smaki i pamiętaj, że kawa nie musi być wyłącznie czarna!